Dogoterapia

W ramach czesnego

Motywująca obecność psa w procesie terapeutycznym i edukacyjnym jest źródłem pozytywnych emocji oraz wpływa na podnoszenie własnej samooceny. W efekcie przyczynia się do zwiększenia samodzielności i pewności siebie we własnym środowisku.

w przedszkolu są organizowane zajęcia grupowe ze specjalnie wyszkolonym, certyfikowanym psem terapeutycznym rasy Cavalier King Charles Spaniel. Zajęcia prowadzone są przez mgr pedagogiki, wykwalifikowanego dogoterapeutę z kilkuletnim doświadczeniem w zawodzie. Na każdym spotkaniu edukacyjnym dzieci mają możliwość interakcji (zabawy) ze specjalnie wyszkolonym psem terapeutycznym.

W przedszkolu prowadzone są dwa rodzaje warsztatów

Zabawy na cztery łapy

Zajęcia wspomagające proces edukacyji. Stymulują rozwój intelektualny, poznawczy oraz fizyczny. Dzieci poprzez zabawę z psem zdobywają nowe umiejętności i utrwalają zdobytą w przedszkolu wiedzę. W raz z Prymusem i Rubinem uczymy się między innymi rozpoznawania kształtów figur geometrycznych, orientacji przestrzennej, liczymy, utrwalamy kolory, poznajemy otaczający Nas świat oraz uczymy się bycia uważnym na potrzeby innych w tym zwierząt.

Profilaktyka pogryzień

Cykl spotkań poszerzających wiedzę na temat bezpieczeństwa w kontakcie z psem. Celem zajęć jest wspieranie dobrych praktyk i eliminacja złych nawyków, obejmujących zagadnienia profilaktyki pogryzień. Na tych spotkaniach dzieci dowiedzą się m.in. jakie sytuacje wywołują stres u psa, jak ich unikać oraz jak prawidłowo zajmować się swoim czworonożnym przyjacielem. Dodatkowo przedszkolaki przećwiczą zachowania przyczyniające się do odstąpienia od ataku psa oraz pozycję minimalizujące skutki pogryzienia w sytuacjach krytycznych.

Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, przez co dzieci chętniej współpracują i przyswajają nową wiedzę. Motywująca obecność psa w procesie edukacyjnym jest źródłem pozytywnych emocji oraz wpływa na podnoszenie własnej samooceny. W efekcie przyczynia się do zwiększenia samodzielności i pewności siebie we własnym środowisku.

Opracowała Katarzyna Sawińska
„Prymus” Dogoterapia i Edukacja